Monitoring instalacji fotowoltaicznych

 


 

Nasze instalacje

Prądotwórcze
PC i pomiary temperatur
Rejestrujące zużycie
Wiatrowe

 

 

Wybierz dzień

produkcji instalacji

 

86 on-line

266785 unikalni

9393523 wszyscy

 

Rejestracja

potrzebny sprzęt

 

Nasz serwis może współpracować z różnego rodzaju urządzeniami wysyłającymi dane. Mogą to być "firmowe" dedykowane dataloggery lub dowolne programy monitoringu PV - ważne żeby wysyłały dane co określony czas w jednym ze standardowych formatów.

Z naszym serwisem współpracują np.:

- Inwertery SMA, Fronius i inne posiadające możliwość wysyłki danych na wskazany ftp

          - konfiguracja inwertera Fronius 

- Webbox firmy SMA - datalogger współpracujący ze wszystkimi inwerterami SMA

 

Jeśli ktoś posiada własny serwer z podpiętą do niego swoją instalacją to także oczywiście może przesyłać nam dane o produkcji i osiągach. Dane można wysyłać z dowolnego serwera z systemem linux, windows, openwrt itp. Pomożemy w prawidłowym wysyłaniu danych.

Natomiast osoby, które nie posiadają ani serwera, ani dataloggera mogą w bardzo prosty i tani sposób stać się posiadaczem sprawdzonego urządzenia do wysyłania podstawowych danych.

 

Poniżej dokładny i prosty opis konfiguracji układu pomiarowego opartego na LK i liczniku energii.

Moduł wysyłający dane ma zainstalowane specjalne oprogramowanie napisane na nasze potrzeby, fabryczne oprogramowanie nie obsługuje części funkcji naszego serwisu!!!

 

Gotowe zestawy z licznikami, jak i sam moduł zliczająco-wysyłający dostępne są tu

 

 

Podstawowa konfiguracja składa się z modułu wysyłającego (LK) oraz dowolnego licznika energii z wyjściem impulsowym (najlepiej 1000imp/1kWh)

Przy instalacji fotowoltaicznej o mocy ponad 30 kWp lub przy pomiarze zużycia domu ponad 30kW koniecznie należy zastosować licznik z przekładnikiem lub o mniejszej ilości impulsów na kWh, np. 800 lub 400 inp/1kWh. Przy zastosowaniu licznika z 1000imp/kWh po prostu część impulsów może być "gubiona" bo to daje ok. 9 impulsów na sekundę i jest na granicy możliwości licznika.

 

 Lan Kontroler wersja 2.0 Licznik energii w wyjściem impulsowym 1000/kWh lub Licznik 3F energii w wyjściem impulsowym 1000/kWh

 

 Tak podłączamy, żeby mieć wykres produkcji z instalacji on-grid i zużycia energii całego domu. Jeśli nie podłączasz pomiaru zużycia domu - pomiń elementy za to odpowiedzialne, czyli dodatkowy licznik 3F.
Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną 3F to zastosuj licznik 3F do pomiaru produkcji, a reszta podłączenia pozostaje bez zmian.
Podczas rejestracji konta u nas określ czy będzie podłączony licznik zużycia domu. Jeśli zmiany dokonasz później to konieczny jest kontakt z adminem
( admin@pvmonitor.pl ), który dokona rekonfiguracji Waszego konta u nas.

Podłączając licznik zużycia domu wepnij go DOKŁADNIE z powyższym rysunkiem.
Inwerter musi być wpięty przed licznikiem zużycia.

Często dostajemy e-maile od nowych użytkowników z informacją, że licznik domu ma przekłamania - zawsze winne jest błędne podłączenie licznika. Zostaje on wpięty nie tak jak pokazujemy.   

Konfiguracja - w brew pozorom jest to proste

 

Większość naszych modułów ma włączone DHCP, czyli po podłączeniu moduły wysyłającego przewodem do routera nastąpi automatyczna konfiguracja w Twojej sieci domowej - poczekaj ok. pół minuty.

- niektóre egzemplarze mogą mieć przypisany stały adres 192.168.1.100

 

Teraz musisz "odnaleźć" moduł w swojej sieci.

Pobierz i uruchom mały program LAN ControlerTools - pobierz

 

Po uruchomieniu programu

- wciskamy Find LAN-Controler

- klikamy w znaleziony moduł i naciskamy enter (dwuklik nie działa)

 

 

 

- logujemy się na nasz moduł wpisując admin / admin

- wchodzimy w zakładkę Network Config

- wpisujemy dane otrzymane po rejestracji

- (proszę zwrócić uwagę, żeby nigdzie nie wstawić dodatkowej spacji ani innego znaku)

  

 

Po kilkunastu minutach wchodzimy na naszą instalacje na PVmonitor.pl i sprawdzamy czy rysują się wykresy (wykres produkcji PV tylko w dzień, wykres zużycia całą dobę).

 

 

 

 

 

Dla zaawansowanych - lub w razie problemów