PVMterminal WiFi - przykłady, zastosowania, podłączenie


PVMterminal - sterowanie odbiornikami

UWAGI BEZPIECZEŃSTWA !!! Wszelkie prace z urządzeniami i instalacjami pracujacymi pod niebezpiecznym napięciem (np. 230V, 400V) powinna wykonywać osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Wszystkie urządzenia sterowane za pomoca PVMterminala koniecznie powinny mieć zainstalowane dodatkowe zabezpieczenia uniemożliwiające zajście niebezpiecznej sytuacji w przypadku błędnego sterowania spowodowanego np. brakiem zasięgu sieci WiFi, błędnie zaimplementowanym algorytmem sterującym, uszkodzeniem PVMterminala czy innymi sytuacjami awaryjnymi. Przykładowo - grzałka bojlera musi być zabezpieczona dodatkowym niezależnym od PVMterminala termostatem wyłączającym ją gdy temperatura bojlera osiągnie zadaną wartość. Pompa ciepła powinna być sterowana własnym sterownikiem, a PVMterminal może pełnić funkcje dodatkowe jako urządzenie zabraniające pracy PC w danym okresie lub pozwalające na jej pracę.

PVMterminal sterowanie

Sterowanie nadprodukcją lub innymi urządzeniami może być realizowane za pomocą styczników połączonych przewodowo lub bezprzewodowo. PVMterminal jest wyposażony w 2 wewnętrzne przekaźniki (oba z wyprowadzonymi bezpotencjałowymi stykami normalnie-otwartym i normalnie-zamkniętym) i port przeznaczony do podłaczenia 4 kolejnych z dodatkowego modułu rozszerzeń. Możliwe jest również sterowanie przez WiFi maksymalnie czteroma przełącznikami zdalnymi serii SonOff DIY. Korzystając z wbudowanych przekaźników należy zwórócić uwagę, że ze względów bezpieczeństwa włączanie i wyłączanie urządzeń korzystających z niebezpiecznych napięć jak np. 230V powinno być realizowane za pomocą dodatkowych certyfikowanych do pracy z takimi napięciami styczników - dotyczy to zwłaszcza sterowania urządzeniami większej mocy. W przypadku dodatkowego modułu rozszerzeń i przełączników SonOff DIY należy dostosować sie do wskazania producentów tych urządzeń.

Na przykładzie, za pomocą pomocniczych styczników bezpośrednio sterowanych z dwóch wewnętrznych przekaźników PVMterminala z wykorzystaniem bezpiecznego napięcia np. 12V czy 24V, podłączono dwie grzałki. Pomocnicze styczniki pozwalają na bezpieczne włączanie i wyłączanie urządzeń dużej mocy. W przypadku większej odległości PVMterminala od sterowanego urządzenia, można zastosować przełączniki sterowane przez sieć WiFi (seria SonOff DIY). Na przykładzie zademonstrowano sterowanie pralką za pomocą takiego zdalnego przełącznika. Odpowiedni dobór programu LUA może załączać pralkę w okresach nadprodukcji lub w okresach obowiązywania niskich cen energii dowolnej taryfy, np. G12w, G13 itp. Za pomocą PVMterminala można również sterować innymi odbiornikami, jak np. pompą ciepła stosując wbudowane przekaźniki lub przełaczniki zdalne SonOff DIY.

UWAGA BEZPIECZEŃSTWA !!! Przełaczniki zdalne SonOff DIY nie posiadają styków bezpotencjałowych, lecz wyprowadzają napięcie sieciowe 230V. Z tego względu integrację przełączników SonOff DIY z innymi urządzeniami powinna przeprowadzić odpowiednio przeszkolona osoba.

Jeśli jakiś odbiornik (np. PC) nie może być bezpośrednio sterowany za pomocą napięcia 230V, gdyż ma np. wejścia sterujące pozwalające tylko na podłączenie styków bezpotencjałowych, to w takim przypadku razem z SonOff-em należy użyć dodatkowego stycznika, który wyprowadzi wyjscie bezpotencjałowe.

Jak uzyskać wyjście bezpotencjałowe

PVMterminal sterowanie

Elastyczne programowanie LUA oraz możliwość podłączenia liczników energii elektrycznej Modbus i impulsowych, dowolnych urządzeń generujących impulsy oraz do 12 termometrów cyfrowych pozwala na przekształcenie PVMterminala w sterownik temperatury w domu, akwarium, wentylacji, czy wykorzystanie go do wielu innych zastosowań o których projektantom tego urządzenia nawet się nie przyśniło.


Dodatkowe możliwości monitoringu z użyciem liczników dwukierunkowych i jednokierunkowych Modbus-RTU

Dzięki zastosowaniu licznika dwukierunkowego (dla instalacji trójfazowych Eastron SDM630, Eastron SDM72D-M lub w przypadku instalacji jednofazowych Eastron SDM120M) możliwe jest monitorowanie energii pobieranej z sieci (import) i wprowadzanej do sieci (eksport), co prezentuje wykres 1. Przedstawione liczniki różnią się tym, że licznik/analizator Eastron SDM630 pozwala na rejestrację:

  • energii czynnej (eksport i import z uwzględnieniem przepływu na poszczególnych fazach) - wykres 1,
  • prądów dla poszczególnych faz (wykres 2),
  • napięć dla poszczególnych faz (wykres 2),
  • mocy czynnej i biernej dla poszczególnych faz (wykresy 3,4),
  • energii biernej (wykres 4),

natomiast Eastron SDM72D-M jest budżetową wersją licznika dwukierunkowego pozwalającą tylko na zliczanie energii czynnej pobranej z sieci (import) i wprowadzonej do sieci (eksport) nie uwzględniając tego, co się dzieje na poszczególnych fazach. Licznik Eastron SDM120M jest jednofazowym licznikiem/analizatorem o funkcjonalności zblizonej do Eastron SDM630, lecz ograniczając się do 1 fazy.

Wykres 1 - eksport i import energii

PVMterminal bilans przyłącza

Wykres 2 - monitoring napięć i prądów

PVMterminal napięcia i prądy

Wykres 3 - moce na poszczególnych fazach

PVMterminal moce

Wykres 4 - energia i moc bierna

PVMterminal moc bierna

Dwukierunkowy licznik-analizator Eastron SDM630 pozwala również na analizę tego, co na prawdę dzieje się na przyłączu, gdyż w tym samym czasie możemy na jednej fazie wprowadzać energię do sieci i ja pobierać na drugiej fazie. Wykres 1 prezentuje taką sytuację. W tym dniu mimo ładnej pogody i wysokiej produkcji jakieś odbiorniki w godzinach wysokiej produkcji pobierały energię z sieci - co widać wyraźnie na wykresie mocy importu, która cały czas pozostawała znacznie powyżej zera. Przyczyną było niewłaściwe zbilansowanie obciążenia na poszczególnych fazach, co dokładnie widać na wykresie 3, gdzie moc na przyłaczu na fazie L3 jest dodatnia prawie przez cały dzień, mimo produkcji energii w instalacji PV. Na fazie L2 moc na przyłączu (wykres 3) spada poniżej zera, co oznacza, że energia jest eksportowana do sieci. Analizator pozwala również na diagnostykę związaną z wartościami napięć na poszczególnych fazach (wykres 2), gdzie niewałściwe wartości mogą być przyczyną wyłączania się falowników.

Eastron SDM630 pozwala również na rejestrację mocy biernej w rozbiciu na fazy, a także eksportowanej i importowanej energii biernej (wykres 4).

Inne obsługiwane przez PVMterminal liczniki i wskaźniki z portem RS-485 (Orno WE-504, WE-514/515, WE-516/517) mają nieco bardziej ograniczone możliwości, gdyż nie są licznikami dwukierunkowymi. Umożliwiają natomiast monitoring parametrów sieci, takich jak napięcia, prądy, moce itp. - szczegółowe dane należy sprawdzić na stronach producenta Orno.

Co jeszcze dają liczniki Modbus ?

Oprócz możliwości rejestracji dodatkowych parametrów poza zużyciem energii elektrycznej, liczniki Modbus pozwalają na lepszą rejestrację mocy niż przy użyciu liczników impulsowych. Poniższe wykresy prezentują różnice. Problem dotyczy zwłaszcza takich sytuacji, gdy rejestrowana moc jest niewielka, a impulsy są generowane przez licznik impulsowy co dosyć długi okres czasu. Dochodzą do tego problemy związane z detekcją, czy energia jest jeszcze pobierana, czy już nie (dla licznika impulsowego generującego 1000 imp. na 1kWh przy mocy poboru 10W impulsy przychodzą co 6 min), częstotliwością wysyłania danych na serwer, okresem uśredniania i efekty widać na wykresach.

Moc - licznik impulsowy

Licznik impulsowy

Moc - licznik Modbus

Licznik Modbus

Moc - licznik impulsowy

Licznik impulsowy

Moc - licznik Modbus

Licznik Modbus

Przy większych mocach problemy są może mniej zauważalne, ale nie można powiedzieć, że nie istnieją. PVMterminal wylicza moc z liczników impulsowych przed wysłaniem danych na serwer w oparciu o odstępy pomiędzy kilkoma impulsami, uśredniając ją w tym okresie czasu. Następnie moc jest przesyłana razem z energią. Moc odczytywana z liczników Modbus jest natomiast mocą chwilową i również jest przesyłana wraz z energią.


PVMterminal i PVMterminal Slim - przykłady zastosowania

Niżej znajdują się przykłady zastosowania PVMterminala i PVMterminala Slim do monitorowania instalacji fotowoltaicznych, zużycia energii elektrycznej, przyłacza, lecz równiez sterowania odbiornikami. Przedstawione w przykładach rysunki sa tylko rysunkami poglądowymi, a nie dokumentacją techniczną i za każdym razem należy dostosować sposób wykonania połączeń do wymagań zastosowanych urzadzeń.

Przykład demonstruje monitoring przyłącza z zastosowaniem licznika dwukierunkowego (dla instalacji trójfazowych Eastron SDM630, Eastron SDM72D-M lub w przypadku instalacji jednofazowych Eastron SDM120M). Przedstawiona konfiguracja pozwala na monitorowanie energii pobieranej z sieci (import) i wprowadzanej do sieci (eksport), a także innych parametrów sieci w zależności od wybranego licznika.

Do monitoringu instalacji fotowoltaicznej mogą zostać użyte liczniki w wyjsciem impulsowym lub interfejsem RS-485. Ten przykład demonstruje zastosowanie 2 liczników z wyjściem impulsowym do monitoringu produkcji z dwóch niezależnych inwerterów.

Sterowanie nadprodukcją lub innymi urządzeniami może być realizowane za pomocą styczników połączonych przewodowo (nie dotyczy wersji Slim) lub bezprzewodowo. Na przykładzie, za pomocą pomocniczych styczników sterowanych przewodowo, które sa bezpośrednio sterowane z 2 wewnętrznych przekaźników PVMterminala, podłączono dwie grzałki. Pomocnicze styczniki pozwalają na bezpieczne włączanie i wyłączanie urządzeń o dużej mocy. W przypadku większej odległości sterowanego urządzenia od PVMterminala, można zastosować przełączniki sterowane przez sieć WiFi (seria SonOff DIY). Na przykładzie zademonstrowano sterowanie pralką i grzałką za pomocą takiego zdalnego przełącznika. Odpowiedni dobór programu LUA może załączać pralkę oraz grzałkę w okresach nadprodukcji lub w okresach obowiązywania niskich cen energii dowolnej taryfy, np. G12w, G13 itp. Przed podłączeniem pralki oraz grzałki za pomocą zdalnego włącznika SonOff DIY należy sprawdzić, czy maksymalna moc poboru mieści się w ograniczeniach wskazanych przez producenta SonOff DIY i czy dopuszczalne jest odcinanie zasilania pralki. Jeśli moc pralki lub grzałki jest zbyt duża, to również należy użyć dodatkowego stycznika.

PVMterminal przykładowa konfiguracja 1

Przykład demonstruje monitoring przyłącza i PV z zastosowaniem liczników Modbus-RTU podłączonych do PVMterminala za pomocą magistrali RS-485. W przykładzie na przyłączu użyty został dwukierunkowy licznik Eastron SDM630, natomiast do monitoringu parametrów sieci, produkcji i ewentualnego zużycia energii przez inwertery PV zastosowano jednofazowe dwukierunkowe liczniki Eastron SDM120M). Przedstawiona konfiguracja pozwala na monitorowanie energii pobieranej z sieci (import) i wprowadzanej do sieci (eksport), produkcji i zużycia energii przez 2 niezależne inwertery, a także innych parametrów sieci w zależności od wybranego licznika. Należy zwrócić uwagę, na sposób podłączenia liczników do magistrali RS-485, która powinna być poprowadzona najlepiej za pomocą skrętki.

Pomiary temperatury mogą być wykonywane za pomocą maksymalnie 12 termometrów cyfrowych, których wskazania mogą być przesyłane do serwisu pvmonitor.pl, lecz również wykorzystywane do sterowania urządzenaimi, jak np. załączaniem ogrzewania przy pomocy programu LUA.

Sterowanie nadprodukcją lub innymi urządzeniami wygląda analogicznie jak w przykładzie 1.

PVMterminal przykładowa konfiguracja 2

Przykład demonstruje monitoring 2 niezależnych inwerterów PV z zastosowaniem liczników impulsowych. Przedstawiona konfiguracja pozwala na monitorowanie energii generowanej przez instalację PV. Możliwe jest również monitorowanie temperatur oraz sterowanie odbiornikami, np. w celu zagospodarowania nadprodukcji. Przykładowy algorytm sterujący może załączać odbiornik np. grzałkę, gdy moc generacji PV przekroczy określoną wartość np. 3kW. Do takiej konfiguracji polecamy, w zależności od potrzeb, liczniki Orno jednofazowe, a także Orno trójfazowe.

PVMterminal przykładowa konfiguracja 3

Przykład demonstruje monitoring przyłącza, 2 niezależnych inwerterów PV, pompy ciepła oraz pozostałych odbiorników. Do tego celu na przyłączu został zainstalowany dwukierunkowy licznik Eastron SDM630 pozwalający na rejestracje energii pobieranej i wprowadzanej do sieci. Licznik ten podłaczono do PVMterminala za pomocą magistrali RS-485. Oprócz tego zainstalowano dwa liczniki impulsowe zliczające energię wygenerowaną przez dwa niezależne inwertery, jeden licznik impulsowy zliczający energię pobraną przez pompę ciepła oraz kolejny licznik impulsowy zliczający energię pobraną przez pozostałe odbiorniki. Polecamy, w zależności od potrzeb, następujące liczniki impulsowe Orno jednofazowe, a także Orno trójfazowe

Oprócz monitoringu zastosowano sterowanie czterema odbiornikami: dwoma grzałkami, pralką i pompą ciepła. Grzałki są sterowane za pomoca wewnętrznych przekaźników PVMterminala (nie dotyczy wersji Slim), lecz ze względów bezpieczeństwa do ich uruchamiania użyto dodatkowych styczników certyfikowanych do pracy z większymi mocami i napięciem 230V. Przed podłączeniem pralki za pomocą zdalnego włącznika SonOff DIY należy sprawdzić, czy maksymalna moc poboru pralki mieści się w ograniczeniach wskazanych przez producenta SonOff DIY i czy dopuszczalne jest odcinanie zasilania pralki. Jeśli moc pralki jest zbyt duża, to również należy użyć dodatkowego stycznika.

Przed podłączeniem sterowania pompy ciepła koniecznie należy sprawdzić, jakiego rodzaju sygnału sterującego można użyć. Zazwyczaj może to być sygnał bezpotencjałowy lub napięciowy 230V. W przypadku, gdy można zastosować sygnał napięciowy 230V bezpośrednio z przełącznika SonOff DIY, prawdopodobnie SonOff-a należy zasilać z tej samej fazy, z której zasilany jest sterownik pompy ciepła, lecz szczegóły podłaczenia koniecznie należy sprawdzić w dokumentacji pompy ciepła. W przypadku, gdy sterownik PC ma wejście wymagające sterowania bezpotencjałowego, na wyjściu SonOff DIY należy zastosować dodatkowy stycznik. Przed zastosowaniem sterowania PC za pomocą PVMterminala sposób podłaczenia należy sprawdzić w instrukcji do PC lub skonsultować z producentem pompy ciepła. Wszystkie podłączenia przewodów pracujących pod niebezpiecznymi napięciami (np. 230V) powinna wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami.

PVMterminal przykładowa konfiguracja 4
SonOff->wyjście bezpotencjałowe
wyjście bezpotencjałowe

Przykładowa konfiguracja pozwala na monitorowanie temperatur oraz sterowanie odbiornikami, np. w celu zagospodarowania nadprodukcji. Przykładowy algorytm sterujący może załączać odbiornik np. grzałkę, gdy moc generacji PV przekroczy określoną wartość np. 3kW. PC może być włączana przykładowo w okresach niskich cen energii (np. wykorzystując taryfę G12w), a blokowana przy cenach wysokich, z wyjatkami np. gdy temperatura w domu lub zewnętrzna spadnie poniżej określonego progu lub gdy PV rozpocznie generację z określoną mocą itp.


PVMterminal Plus i PVMterminal Slim Plus - przykłady zastosowania

Niżej znajdują się przykłady zastosowania PVMterminala Plus i PVMterminal Slim Plus do monitorowania instalacji fotowoltaicznych, zużycia energii elektrycznej, przyłącza, lecz również sterowania odbiornikami. Przedstawione w przykładach rysunki sa tylko rysunkami poglądowymi, a nie dokumentacją techniczną i za każdym razem należy dostosować sposób wykonania połączeń do wymagań zastosowanych urzadzeń.

Przykład demonstruje monitoring instalacji fotowoltaicznej, gdzie dane są odczytywane bezpośrednio z kompatybilnych inwerterów. Przedstawiona konfiguracja pozwala na monitorowanie energii wygenerowanej przez maksymalnie 4 inwertery fotowoltaiczne (przykład pokazuje tylko 2). Dodatkowo odczytywana jest sumaryczna moc chwilowa każdego inwertera, a także moce chwilowe poszczególnych stringów, napięcia oraz prądy po stronie DC i AC. Taka najprostsza konfiguracja może być w późniejszym czasie rozbudowywana o dalsze elementy pozwalające na monitorowanie zużycia energii elektrycznej. Należy zwrócić uwagę, na sposób podłączenia inwerterów do magistrali RS-485, która powinna być poprowadzona najlepiej za pomocą skrętki.

Sterowanie nadprodukcją lub innymi urządzeniami wygląda analogicznie jak w innych przedstawionych przykładach, z tym że algorytm sterujący może reagować tylko na podstawie mocy generowanej w instalacji fotowoltaicznej.

PVMterminal przykładowa konfiguracja 1

Przykład demonstruje monitoring PV, gdzie dane są odczytywane bezpośrednio z kompatybilnych inwerterów. Konfiguracja 1 została rozbudowana o monitoring zużycia z wykorzystaniem budżetowego licznika energii elektrycznej z wyjściem impulsowym, np. Orno. Przedstawiona konfiguracja pozwala na monitorowanie energii wygenerowanej przez maksymalnie 4 inwertery fotowoltaiczne (przykład pokazuje tylko 2). Dodatkowo odczytywana jest sumaryczna moc chwilowa każdego inwertera, a także moce chwilowe poszczególnych stringów, napięcia oraz prądy po stronie DC i AC. Możliwe jest również monitorowanie energii pobieranej przez odbiorniki i wyliczanie na jej podstawie mocy chwilowej. Należy zwrócić uwagę, na sposób podłączenia inwerterów do magistrali RS-485, która powinna być poprowadzona najlepiej za pomocą skrętki.

Sterowanie nadprodukcją lub innymi urządzeniami wygląda analogicznie jak w innych przedstawionych przykładach, z tym że algorytm sterujący może reagować zarówno na podstawie mocy generowanej w instalacji fotowoltaicznej, jak i mocy zapotrzebowanej przez odbiorniki szacowanej zgodnie ze wszkazniami licznika impulsowego.

Pomiary temperatury mogą być wykonywane za pomocą maksymalnie 12 termometrów cyfrowych, których wskazania mogą być przesyłane do serwisu pvmonitor.pl, lecz również wykorzystywane do sterowania urządzenaimi, jak np. załączaniem ogrzewania przy pomocy programu LUA.

PVMterminal przykładowa konfiguracja 2

Przykład demonstruje monitoring PV, gdzie dane są odczytywane bezpośrednio z kompatybilnych inwerterów oraz przyłącza z wykorzystaniem licznika dwukierunkowego. Konfiguracja 1 została rozbudowana o dwukierunkowy licznik zainstalowany na przyłączu. Może to być np. Eastron SDM630-Modbus umozliwiający monitorowanie wielu parametrów sieci lub tańszy Eastron SDM72D-M, przy pomocy którego mozna odczytać tylko sumaryczną moc na przyłaczu oraz energię zaimportowaną z sieci i wprowadzoną do sieci. W tej konfiguracji, jak w każdej innej, możliwe jest również monitorowanie temperatur oraz sterowanie odbiornikami, np. w celu zagospodarowania nadprodukcji. Przykładowy algorytm sterujący może załączać odbiornik np. grzałkę, gdy moc na przyłączu wskaże nadprodukcję przekraczająca określoną wartość np. 2kW.

PVMterminal przykładowa konfiguracja 3

PVMterminal - programowanie, przykłady

Niżej przedstawiamy przykładowe programy rozszerzające funkcjonalność PVMterminala o możliwości sterowania różnego rodzaju urządzeniami za pomocą wbudowanych przekaźników, przekaźnikowego modułu rozszerzeń oraz przełączników zdalnych Sonoff DIY.

UWAGA !!! Sterując urządzeniami za pomocą modułu PVMterminal ZAWSZE należy stosować niezależne zabezpieczenia na wypadek jego niepoprawnego funkcjonowania, błędów w programach, bądź jakichkolwiek innych nieoczekiwanych problemów. Np. sterując grzałką bojlera elektrycznego zawsze należy używać niezależnego termostatu zabezpieczającego przed jego przegrzaniem.

Przykład demonstruje podstawy programowania z obsługą czasu oraz włączanie i wyłączanie przekaźnika wbudowanego. Zadanie: Włącz przekaźnik SW1 w tanich godzinach taryfy G12w, wyłącz w pozostałych

Zakładamy, że tanie godziny taryfy G12w obowiązują w dni robocze do godziny 7, między 13-15 i od 21. dodatkowo całe soboty i niedziele. U Twojego operatora może być inaczej, więc trzeba będzie dostosować program.

Przykład demonstruje obsługę czasu, odczyt temperatury z czujnika, załączanie wewnętrznego przekaźnika i wyświetlanie komunikatu. Zadanie: Jeśli temperatura mierzona czujnikiem TEMP0 spadnie poniżej 22*C włącz przekaźnik SW0 w tanich godzinach taryfy G12w, w godzinach drogich włacz przekaźnik tylko wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej 20*C. Jeśli pojawią się błędy odczytu temperatury, to wyłącz przekaźnik.

Zakładamy, że tanie godziny taryfy G12w obowiązują w dni robocze do godziny 7, między 13-15 i od 21. dodatkowo całe soboty i niedziele. U Twojego operatora może być inaczej, więc trzeba będzie dostosować program.

Przykład demonstruje odczyt mocy mierzonej za pomoca licznika impulsowego i zarzadzanie przełacznikiem zdalnym. Zadanie: Przełącznik zdalny (Sonoff) SWR0 zostanie włączony gdy moc generacji przekroczy 1 kW, a gdy spadnie poniżej tej wartosci, to przełącznik SWR0 zostanie wyłączony. Program nie uwzględnia opóźnień zadziałania przełącznika, nie uwzględnia również bieżącego poboru.

Zakładamy, że licznik impulsowy został podłączony przy inwerterze i mierzy energię wygenerowaną, na podstawie której PVMterminal wylicza moc chwilową. Moc jest wyliczana na podstawie odstępów czasu między impulsami, a jeśli impulsy nie pojawią się w ciągu 3 minut, to moc jest zerowana.

Przykład demonstruje odczyt mocy mierzonej za pomoca licznika Modbus-RTU i zarzadzanie przełacznikiem zdalnym. Zadanie: Przełącznik zdalny (Sonoff) SWR0 zostanie włączony gdy moc generacji przekroczy 1 kW, a gdy spadnie poniżej tej wartosci, to przełącznik SWR0 zostanie wyłączony. Program nie uwzględnia opóźnień zadziałania przełącznika, nie uwzględnia również bieżącego poboru.

Zakładamy, że licznik Modbus-RTU został podłączony przy inwerterze i mierzy energię wygenerowaną. Moc chwilowa jest odczytywana z odpowiedniego rejestru licznika. W przypadku błędu odczytu licznika przełącznik jest wyłączany.

Przykład demonstruje odczyt mocy mierzonej za pomoca licznika Modbus-RTU i zarzadzanie przełącznikami zdalnymi. Zadanie: Dysponując 3 grzałkami dopasuj moc grzewczą do generacji pv. Wraz ze wzrostem mocy chwilowej instalacji PV za pomocą przełączników zdalnych będą załączane kolejne grzałki (każda o mocy 1kW). Spadek mocy generacji będzie powodował wyłączanie kolejnych grzałek. Dla mocy PV od 1-2kW 1 grzałka, 2-3kW 2 grzałki i powyżej 3kW 3 grzałki. Program nie uwzględnia opóźnień zadziałania przełączników, nie uwzględnia również bieżącego poboru.

Zakładamy, że licznik Modbus-RTU został podłączony przy inwerterze i mierzy energię wygenerowaną. Moc chwilowa jest odczytywana z odpowiedniego rejestru licznika. W przypadku błędu odczytu licznika przełączniki są jest wyłączane. Zakładamy, że grzałki posiadają własne termostaty ograniczające temperaturę w bojlerze.

Przykład demonstruje działanie timerów. Zadanie: Przełącznik zdalny (Sonoff) SWR0 zostanie włączony po upłynięciu około 10 minut od momentu, gdy moc generacji przekroczy i nie spadnie poniżej 1 kW. Jeśli w ciągu 10 minut moc generacji spadnie poniżej wyznaczonego progu, to timer jest resetowany. Po załączeniu przełacznika zostanie on wyłączony gdy moc generacji spadnie poniżej 800W na czas dłuższy niż 5 minut.

Zakładamy, że licznik Modbus-RTU został podłączony przy inwerterze i mierzy energię wygenerowaną. Moc chwilowa jest odczytywana z odpowiedniego rejestru licznika. Zakładamy, że grzałki posiadają własne termostaty ograniczające temperaturę w bojlerze.


Formularz kontaktowy

Jeśli jesteś już użytkownikiem portalu PVmonitor.pl to prosimy, nie pisz do nas poprzez formularz, lecz skorzystaj z eBOK, który jest dostępny w menu Pomoc po zalogowaniu się. W zakresie zgłoszenia koniecznie wybierz PVMterminal.



Jak nie możesz odczytac to kliknij tutaj aby wyświetlić nowe

Zamieść reklamę