Monitoring instalacji fotowoltaicznych 

 Monitoring instalacji fotowoltaicznych

 


 

Nasze instalacje

Prądotwórcze
PC i pomiary temperatur
Rejestrujące zużycie
Wiatrowe

 

 

Wybierz dzień

produkcji instalacji

 

18 on-line

293257 unikalni

10661624 wszyscy

 

Baza podstawowej wiedzy

źródło czysty-zysk.pl

wzory i programy  składniki  zalety  rozmiar instalacji  nasłonecznienie   produkcja energii  częste pytania  zapytaj eksperta

 

Pytania i odpowiedzi
1. Jaka jest minimalna wymagana powierzchnia do zainstalowania systemu fotowoltaicznego?
  Tak naprawdę nie ma ograniczeń, co do wielkości systemu. Przyjmuje się jednak, że ze względów ekonomicznych (prace projektowe, dojazd, przygotowania do instalacji) nie powinno instalować się systemów mniejszych niż 3 kWp. Poniżej tej mocy dość znacznie zmniejsza się rentowność systemu.
2. Czy instalację fotowoltaiczną można instalować na dachu?
  Jak najbardziej - mikroinstalacje fotowoltaiczne są przede wszystkim instalowane na dachach domów, budynków firmowych czy też halach. Instalacje fotowoltaiczne można także budować na elewacjach budynków, jako elementy zintegrowane z budynkiem, lub na ziemi na specjalnych stelażach.
3. Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?
   Kolektory słoneczne wykorzystywane są głównie do ogrzewania wody użytkowej a ich działanie ogranicza się tylko do miesięcy letnich. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez cały rok, niezależnie czy niebo jest zachmurzone czy też nie. Naturalnie w przypadku mocnego zachmurzenia produkowana jest odpowiednio mniejsza ilość energii.
4. Ile energii elektrycznej produkuje system fotowoltaiczny?
  W przypadku Polski dla jednego kWp mocy, przyjmuje się, że idealnie ustawiona instalacja produkuje około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie.
5. Ile kosztuje instalacja systemu fotowoltaicznego?
  Cena jest zmienna w pewnym zakresie i zależy od użytych komponentów, wielkości oraz kompleksowości instalacji. Można przyjąć, że cena ta waha się w granicach 3800 do 4200 PLN za kWp mocy.
6. Czy niezbędne jest pozwolenie na budowę?
  Instalacja modułów fotowoltaicznych na dachu nie wymaga pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zamieścił na swojej stronie interpretację przepisów dotyczącą ogniw fotowoltaicznych.
Pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie nie jest wymagane przy wykonywaniu robót polegających na instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych (art. 29 ust.2 pkt 15 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy).
Instalowanie na obiektach urządzeń powyżej 3 m wysokości wymaga już zgłoszenia, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. b. Jednocześnie oznacza to, że dla urządzeń nieprzekraczających 3 m nie ma obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia.
W związku, z czym instalacja ogniw fotowoltaicznych wraz z konstrukcją wsporczą na dachu nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia. Warunkiem jest to, że wysokość tej konstrukcji nie może przekroczyć 3 m. Powyższe obowiązuje również dla montażu ogniw wolnostojących na gruncie.
7. Czy panele fotowoltaiczne są delikatne i podatne na uszkodzenia?
  Panele fotowoltaiczne są bardzo mocne i odporne na uszkodzenia. Zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać niszczące działanie sił natury. Są one odporne na śnieg, deszcz, wiatr a nawet grad.
8. Czy każdą instalację PV trzeba podłączyć do sieci ZE?
  Nie, nie zawsze trzeba podłączać się do sieci. W wielu wypadkach montuje się instalacje off-grid (poza siecią), które stanowią autonomiczny system zasilania domu. Często też wykonuje się instalacje przeznaczone głównie do ogrzewania CWU.
8. Czy muszę kupować drogi sprzęt, żeby mieć podgląd on-line swojej instalacji?
  Nie, nie musisz kupować drogich dataloggerów, które zwykle kosztują 1.000-2.000 zł.
Nasz portal umożliwia Ci bieżące śledzenie podstawowych parametrów inwestując tylko 150-250 zł.
O szczegółach poczytaj tu - SPRZĘT