Monitoring instalacji fotowoltaicznych  Monitoring instalacji fotowoltaicznych

 


 

Nasze instalacje

Prądotwórcze
PC i pomiary temperatur
Rejestrujące zużycie
Wiatrowe

 

 

Wybierz dzień

produkcji instalacji

 

12 on-line

292059 unikalni

10602381 wszyscy

 

O portalu

 

           W jakim celu powstał ten portal? 

           Co mi da przyłączenie się do portalu pvmonitor.pl?

Nasz portal powstał żeby zjednoczyć użytkowników i sympatyków odnawialnych źródeł energii (OZE) - instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, wiatraków, elektrowni wodnych i innych.  Dzięki uczestnictwu w projekcie wielu, na prawdę wielu osób może w końcu ktoś "na górze" zauważy, że prosument to coraz istotniejszy uczestnik życia energetycznego Polski. Każdy kto posiada instalacje OZE jak np. PV, wiatrak, pompę ciepła, czy jakąkolwiek inną, może zaprezentować innym swoje dzieło, może w czasie rzeczywistym oglądać osiągi i parametry pracy instalacji, wykresy i różne rankingi użytkowników. 
Jeśli nie masz instalacji OZE, lecz chcesz rejestrować swoje zużycie energii elektrycznej, pracę instalacji CO, to też zapraszamy do współpracy. Takie pomiary również wzbogacą wiedzę innych użytkowników i pozwolą porównać się z innymi. Jeśli masz pomysł na monitoring innych typów instalacji, to zgłoś się do nas, a my postaramy się rozszerzyć funkcjonalność naszego serwisu

 

 

          Kto może dołączyć? 

          Czy ja też mogę?

Każdy kto posiada instalacje PV, PC, wiatrak, lub chce rejestrować zużycie energii, pracę instalacji CO lub inną (do uzgodnienia). Nie jest tu istotne czy masz 100W, 5kW czy nawet 20kW instalacji. Nie ważne czy jest to on-grid czy off-grid. Ważne aby instalacja mieściła się zakresie mocy maksymalnej dopuszczalnej dla prosumenta, czyli 40kW. Chodzi nam o to, że chcemy pokazywać instalacje domowe i przydomowe wykonane na własne potrzeby oraz małe instalacje komercyjne. 

 

 

          Co trzeba zrobić aby rozpocząć przygodę z pvmonitor.pl? 

          Co muszę mieć?

Oczywiście musi być jakaś instalacja. Pierwotnie zakładaliśmy rejestrację danych z PV, ale cały czas rozszerzamy zakres rodzajów monitorowanych instalacji. Twoja instalacja  musi przesyłać do nas informacje o  swoim działaniu. Do tego mogą służyć fabryczne rejestratory - dataloggery podłączane bezpośrednio pod inwerter. Jeśli zamiast dataloggera inwerter podłączyłeś do komputera i stosujesz dedykowany program komputerowy, też jest OK - musisz tylko mieć możliwość wysyłanie danych (taką funkcję ma w zasadzie prawie każdy taki program).

Natomiast jeśli nie masz w/w to w prosty i tani sposób możesz stać się szczęśliwym posiadaczem prostego "dataloggera". Wystarczy dowolny licznik energii z wyjściem impulsowym (koszt 60-100zł) oraz mikrokontroler do zliczenia impulsów i przesłania danych do nas, np. Lan Kontroler, Atmega czy Andruino (koszt 70-170zł). Do pomiarów temperatury polecamy czujniki oparte na DS1820, które również w łatwy sposób można podłączyć do mikrokontrolera czy komputera.

Podłączenie wszystkiego jest bardzo proste. Nawet  mało zaawansowany hobbysta poradzi sobie - dokładny opis

 

Jeśli już jesteś uczestnikiem innego podobnego projektu (wysyłasz dane na inny serwer) i Twój datalogger czy program nie może wysyłać danych równocześnie do nas - mamy rozwiązanie. Prześlij dane do nas, a my je natychmiast prześlemy tam, gdzie były wysyłane dotychczas. Dzięki temu będziesz widoczny i tam i u nas. Takie rozwiązanie zapewniamy prawdopodobnie jako jedyni.

 

         Ile to kosztuje?

         Ile muszę zainwestować?

Jeśli już posiadasz datalogger lub odpowiedni program to nic nie inwestujesz. Trzeba tylko ustawić kilka parametrów - pomożemy Ci w tym.

 

          A ile kosztuje rejestracja?

          Ile zapłacę za użytkowanie serwisu pvmonitor.pl?

Wszystko jest za darmo. Nie musisz płacić przy rejestracji ani później za korzystanie z wielu funkcji serwisu. Wszystko jest za free.

 

          Czy mogę mieć podgląd swojej instalacji na komórce?

Tak, gdziekolwiek jesteś możesz ma bieżąco śledzić podstawowe parametry pracy swojej instalacji na komórce z systemem Android. Wystarczy zainstalować aktywną tapetę i przy każdym "wybudzeniu" komórki po chwili zobaczysz jaka jest obecna moc i ile wyniosła produkcja od rana.